Boya Çeşitleri & Türleri

Piyasada satılan boya çeşitleri ve türleri

Ev ve iş yerlerinde  iç & dış cephelerinde en önemli dekorasyon malzemesi boyadır. Boya bir dekorasyon malzemesi olmasının yanında evinizi iş yerinizi koruyan, izole eden bir malzemedir.

Evinizde ve iş yerinizde kullanacağınız boyanın özellikleri sağlığınız için de önem taşır. Boyanın hava geçirgenliği, alerjik bünyelere zarar vermemesi de seçiminde dikkat edilecek noktalardır.

İşte evlerde ve iş yerlerinde en çok kullanılan boya çeşitleri ve özellikleri:

Plastik Boya:

Plastik boya, evlerde en yaygın kullanılan ve uygulaması en basit olan boyadır. Siline bilme özelliği yoktur. ayrıca mat görünüme sahiptir. fiyatı diğer boya çeşitlerine göre daha ekonomiktir daha çok büyük inşaatlarda kullanılan bir boya çeşididir.

 

 

 

 

Tavan Boyası

Tavanda kullanılan plastik boya, duvar boyasına oranla hava geçirgenliği fazla olan bir türdür. Tavanda plastik boya kullanılmasının amacı havanın sirkülasyonu sağlamaktır. ayrıca tavan boyası duvarlara uygulanmaz ! ve dilinme özelliği de yoktur.

 

 

 

Silikonlu Boya

Su bazlı boya, yağlı boyanın alternatifidir. En önemli özelliği alerjik bünyeye sahip ve koku bakımından hassas kişiler için üretilmiş olmasıdır.

Su bazlı boya silikon esaslı olup su ile inceltilir. Su bazlı boyanın kuruma süresi plastik boyaya göre daha fazladır.  Yaklaşık 1-2 saatte kurur mevsimine ve uygulanacağı zemine göre değişiklik gösterebilir. Su bazlı slikonlu boya ile boyanan duvar, nemli bezle temizlenebilir.

Günümüzde en çok kullanlan boya çeşididir.

 

Yağlı Boya:

Yağlı boyanın parlak, mat ve yarı mat olmak üzere üç çeşidi vardır.

Tiner ya da neft ile inceltilen yağlı boyanın uygulaması diğer boyalara göre daha zordur.

Kuruma süresi 6-7 saattir ve ilk katın ardından bir gün beklenmesi gerekir. Yağlı boyanın temizliği tinerle yapılır.

Kapı Pencere ve demir aksamlar parlak yağlı boya ile yapılır. Duvarlar ise isteğe göre yarı mat ya da mat yağlı boya ile boyanır. Yağlı boya silinebilir özelliktedir. yağlı boyanın bir diğer çeşidi halk dilinde saten boya olarak ta adlandırılır .

Kendini Temizleyen Boya:

Kendi kendini ışıkla temizleyen boya çeşididir. Yeni nesil silikon emülsiyon esaslı, canlı renklerde, kendi kendini temizleyebilen bir boya çeşididir.

 

Yorum yazın

Powered by Facebook Comments